Rivers and Roads

Is the answer to your question on my mind?  

I'd trade in my plot of land for a plane to anywhere


elphabaforpresidentofgallifrey:

thebrokenheartedthatstillsing:

maxkirin:

"This sentence has five words. Here are five more words. Five-word sentences are fine. But several together become monotonous. Listen to what is happening. The writing is getting boring. The sound of it drones. It’s like a stuck record. The ear demands some variety. Now listen. I vary the sentence length, and I create music. Music. The writing sings. It has a pleasant rhythm, a lilt, a harmony. I use short sentences. And I use sentences of medium length. And sometimes, when I am certain the reader is rested, I will engage him with a sentence of considerable length, a sentence that burns with energy and builds with all the impetus of a crescendo, the roll of the drums, the crash of the cymbals—sounds that say listen to this, it is important.” - Gary Provost

Reading this was so satisfying woah

me when im trying to hit a page limit

(via roadlessco)

— 15 hours ago with 139462 notes
pradaandgabbana:

Oscar de la Renta Spring 2014

pradaandgabbana:

Oscar de la Renta Spring 2014

(via brightclear)

— 15 hours ago with 32 notes
#want 
ifuckinglovestvincent:

Porn sharks.
Perpetual night.
Safe safer safest.

ifuckinglovestvincent:

Porn sharks.
Perpetual night.
Safe safer safest.

(via brightclear)

— 2 days ago with 104 notes
#fake knife  #real ketchup 
ifuckinglovestvincent:

laurebperchard:

gonna beg annie’s merch girl to give this to her for me when she comes to manchester in october!! 

So…this is fucking awesome.

ifuckinglovestvincent:

laurebperchard:

gonna beg annie’s merch girl to give this to her for me when she comes to manchester in october!! 

So…this is fucking awesome.

(via brightclear)

— 2 days ago with 96 notes
#yeah!  #st. vincent  #fan art 
pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!


Very true.But my god, what grocery store do you shop at??? That’s crazy expensive.

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

Very true.

But my god, what grocery store do you shop at??? That’s crazy expensive.

(via hannimals)

— 1 week ago with 98970 notes
stunningpicture:

No amount of hot showers will get rid of the glitter on me now. Hopefully you guys think it was worth it!

stunningpicture:

No amount of hot showers will get rid of the glitter on me now. Hopefully you guys think it was worth it!

(via imaclassycunt)

— 1 week ago with 19833 notes

calumet412:

1) Looking north on Michigan to Randolph, 1955, Chicago
2) Looking south on Michigan to Wacker, 1955, Chicago

— 1 week ago with 63 notes